„Wszystko do tego dążyło”, czyli o dobrej współpracy między władzą lokalną a organizacjami pozarządowymi

isp_przepis na uczestnictwo_emajdecka

 

Instytut Spraw Publicznych wydał właśnie drugą część  wyników badania (po ilościowych przeszedł czas na jakościowe) „Funkcjonalna diagnoza partycypacji publicznej”.

Pierwszy tom z tej trzyczęściowej publikacji dotyczącej partycypacji publicznej w Polsce pt. „Partycypacja publiczna – o uczestnictwie obywateli w życiu lokalnej wspólnoty” odwoływał się przede wszystkim do teorii nauk społecznych.

Drugi tom to początek badań. W tej części czytelnik dowie się, jaki jest poziom partycypacji publicznej w Polsce i jakie czynniki wpływają na to, że jest tak, jak jest. Przeczyta również artykuły, w których ich autorzy przyglądają się tym obszarom życia publicznego, które towarzyszą partycypacji.

Wreszcie trzeci tom przedstawia wyniki wizyt w 20 celowo wybranych gminach Polski (więcej o metodologii wyboru tych gmin we „Wprowadzeniu” niniejszej publikacji). Można w nim znaleźć również artykuł Natalii Hoffman i mój o gminie, w której władze lokalne nadają organizacjom pozarządowym znaczną rolę w tworzeniu i realizowaniu polityk publicznych („Wszystko do tego dążyło”, czyli o dobrej współpracy między władzą lokalną a organizacjami pozarządowymi). Publikację po raz pierwszy zaprezentowano na seminarium „Partycypacja od kuchni”, które odbyło się 9 grudnia 2013 roku.

Chcesz przeczytać „Przepis na uczestnictwo. Diagnozę partycypacji publicznej w Polsce”? Kliknij tutaj i ściągnij wersję PDF.

Wszystkie publikacje powstały w ramach programu „Decydujmy razem”, który kończy się w 2014 roku, a miał zaplanowane wieloletnie działania mające na celu budowę mechanizmu partycypacji publicznej w kreowaniu i wdrażaniu polityki lokalnej szczególnie w czterech obszarach: przedsiębiorczości, zatrudnienia, integracji społecznej i zrównoważonego rozwoju. Dowiedz się więcej o programie „Decydujemy razem” tutaj.

Dodaj komentarz